Na stokach Parnasu

Total votes: 2647

~~

W służbie Apolla i Muz, czyli nasza pogańska twórczość

apollo

 

Heroida pomorska - elegia pogańska Tomasza Połońskiego (Georgigenesa)

Podróż do Hiperborei Georgigenes

Pożegnanie ukochanej Georgigenes

Do Heraklesa, Asphodelus

Hymn do Asklepiosa, Asphodelus


Jednoaktówki i opowiadania Lecha Brywczyńskiego

Mała strata

"Drzewo"

"Brzemię królów"

"Wykład"

"Lukrecja tańczy solo"

"Sąd Rzepeckiego" Sztuka jest nowa: wysłałem ją już w kilka miejsc, na razie nie została nigdzie opublikowana. Cieszę się, że po raz pierwszy będzie dostępna dla Czytelników właśnie w Pantheionie.

"Marduk z Babilonu" - napisany parę lat temu, rzadko dawałem go do druku. Jest w klimacie politeistycznym, choć nie w grecko-rzymskim lecz hetyckim (swego czasu interesowałem się historią Hetytów). (L.B.)

"Śmierć Decjusza" - rzecz o autentycznym, poświadczonym w źródłach wydarzeniu, kiedy to konsul rzymski Decjusz popełnił rytualne samobójstwo, żeby zapewnić swojej armii zwycięstwo. (L.B.)

"Artemida na łowach" - moja wersja jednego z antycznych mitów. Sztuka ta była wystawiana przez Teatr Działań Twórczych BIS, działający przy Białołęckim Ośrodku Kultury w Warszawie, reż. Dominik Wendołowski (premiera 13 czerwca 2008 r.) . (L.B.)

"Polakatolik" - o pogaństwie pół żartem, pół serio. Sztuka ta została wystawiona przez Teatralne Koło Naukowe "Katharsis", działające na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie i otrzymała w 2003 r. nagrodę specjalną na sesji kół naukowych (opiekunem naukowym koła był prof. dr hab. Jerzy Mikułowski Pomorski). O ile wiem, dziś to koło już nie funkcjonuje, a uczelnia zmieniła nazwę na Uniwersytet Ekonomiczny. (L.B.)

"Zemsta Perkuna" - to taki mit założycielski miasta Elbląga, wymyślony przeze mnie. Trochę na wesoło, trochę na poważnie.(L.B.)

W serwisie racjonalista:

Oraz wiersze tego autora.

Opowiadanie:

Klaudia z innego świata


Nasze próby literackie można też znaleźć na blogach:

Pogańska Fantazy, Viking

Zmierzch Bogów – preludium, Zaratustra

~
Polecamy również galerię internetową:
neuropa