2011

Total votes: 4083

Rutilius

W roku 2011 odbędzie się

NARODOWY SPIS POWSZECHNY LUDNOŚCI I MIESZKAŃ
narodowy spis ludności

Wśród zbieranych danych rachmistrze spisowi zadawać będą również pytanie o
11) wyznanie (przynależność do kościoła lub związku wyznaniowego);*)

W ustawie czytamy **):
Art. 2. Ilekroć w ustawie jest mowa o: [...] 14) wyznaniu (przynależności wyznaniowej) – rozumie się przez to formalne uczestnictwo lub/oraz emocjonalny związek z określonym wyznaniem (kościołem, związkiem wyznaniowym). Powinno być określane na podstawie dobrowolnej i subiektywnej deklaracji, w tym także wyrażającej brak związku z jakimkolwiek wyznaniem (brak wyznania);[...]3. Wyłącznie na zasadzie dobrowolności mogą być zbierane od osób fizycznych dane dotyczące:[...]2) wyznania - przynależności wyznaniowej;

W uzasadnieniu czytamy: Uzyskane w drodze spisu powszechnego dane o wyznaniu ludności Polski stanowić będą cenne uzupełnienie do informacji pozyskiwanych w ramach stałego badania kościołów i wyznań. Jest to rzeczywiście istotne, gdyż w gruncie rzeczy nie wiadomo ile - tak naprawdę - jest w Polsce katolików ***). W różnych debatach publicznych argumenty statystyczne stale odgrywają pewną rolę (Nas jest 95%! a ilu jest was?). Wielu ludzi zapewne zlekceważy to pytanie. Inni z lęku odpowiedzą „jak większość”.

Ważne jest, byśmy nie rozdrabniali swoich sił co pozwoliłoby ostatecznie zaszufladkować nas jako anonimowych „innych”. Dlatego zachęcamy wszystkich pogan, politeistów, by na ten czas zapomnieć o specyfice własnej tradycji (asatru, rodzimowierstwo słowiańskie, hellenizm, druidyzm) i udzielić odpowiedzi, która będzie leżeć w naszym wspólnym interesie: POGANIN.

UWAGA

Serwis politeistyczny pantheion.pl odcina się od pomysłu, jaki pojawił się ostatnio w gronie pogan rozczarowanych, iż nie znaleźli się w gronie 20% wylosowanych do pogłębionego wywiadu. Zalecają oni, by własne wyznanie w pisywać w rubryce narodowość. Taki zabieg uważamy nie tylko za nieskuteczny ale i kompromitujący (sugeruje, że ankietowany nie rozumie pojęcia "narodowość", tudzież cierpi na maniakalną potrzebę wciskania swoich przekonań niezależnie, czy jest, czy nie jest zapytany).

Aktualizacja

Okazało się, iż jednak istnieje możliwość wpisania "poganin", choć niektórzy rachmistrze mogą tego nie potrafić (nie mówi się o tym na szkoleniach). Oto małe HOWTO:

  • Wchodzimy w "Wyznanie"
  • schodzimy na sam dół - wybieramy "inne"
  • ponownie schodzimy na sam dół - wybieramy "inne"
  • schodzimy na sam dół wpisujemy - z klawiatury- "poganin"

Informacja od rachmistrza Radogosta

Aktualizacja

Odpowiedź na zapytanie MFP i RKP w tej kwestii udzielona przez GUS, sugeruje, że do dyspozycji będziemy mieli zamkniętą listę możliwości. Najprawdopodobniej składać się będzie ona z zarejestrowanych związków wyznaniowych najczęściej pojawiających się w dotychczasowych badaniach. Zostaną one potem zliczone dając ogólną informację nt. liczebności danej religii (chrześcijaństwa, islamu, ... pogaństwa - a taki jest nasz główny cel). Spośród organizacji pogańskich GUS w swym piśmie wymienia trzy: „Rodzimy Kościół Polski”, „Polski Kościół Słowian” oraz „Zrzeszenie Rodzimej Wiary” (powinno być „Rodzima Wiara”).

W zawiązku z tym, zachęcamy do wyboru jednej z tych organizacji (z jakichś względów nam najbliższej), pomijając kwestię tożsamości własnej ścieżki. Pozwoli to zmierzyć ogólną siłę środowiska pogańskiego na etapie zliczenia wyznań w grupy. Alternatywne rozwiązanie: wybór opcji "brak wyznania" czy odpowiedzi wyrażającej niezdecydowanie zwiększy jedynie liczebność ateistów lub agnostyków. Ewentualna opcja "Wyznanie niezarejestrowane" nie daje gwarancji uzyskania znaczącej statystycznie liczebności (gdy rodzimowiercy zagłosują na swoje związki). Nawet wówczas jednak osiągniemy przynajmniej drugorzędny cel akcji: przekonamy się, ilu faktycznie w Polsce jest katolików.

Zachęcam do propagowania tej akcji we wszystkich pogańskich środowiskach. Poniżej zamieszczam przykładowy banner, który można dowolnie rozpowszechniać z linkiem do tej strony lub dowolnej poświęconej niniejszej akcji.

2011

adres obrazka: http://pantheion.pl/img/2011.gif
adres strony http://pantheion.pl/?art=2011

Poprawiony banner

2011

adres obrazka: http://pantheion.pl/img/2011a.gif
adres strony http://pantheion.pl/?art=2011

Prosimy nadsyłać własne propozycje bannerów, zamieścimy!


nowe!

Pojawiły się głosy zaniepokojenia informacjami o zastrzeżeniach jakie miał Generalny Inspektor Danych Osobowych w stosunku do formuły spisu oraz mającej być w jego rezultacie utworzonej maga-bazy danych zawierających imiennie przypisane dane również na temat wyznania. http://www.giodo.gov.pl/491/id_art/2590/j/pl/. Wydaje się, że większość postulatów Inspektora zostało uwzględnionych (patrz). Kogo to nie uspakaja i obawia się o swą prywatność, sądzę, że najlepiej jeśli odmówi odpowiedzi na to pytanie, choćby w ten sposób umniejszając liczbę wiadomej większości.

Inne nadesłane obrazki:

Oto banery opracowane przez MFP i RKP ze strony Poganie jednym głosem http://spis2011.org/:

spis 2011

Pod poniższymi adresami można pobrać identyczny obrazek, w którym na końcu pojawia się adres internetowy strony poświęconej spisowi MFP: http://img689.imageshack.us/img689/6350/spis2011.gif

albo RKP: http://img94.imageshack.us/img94/6351/spis2011rkp.gif