Gościnność

You voted 5. Total votes: 2714

Viking

Gościnność jest cechą docenianą chyba we wszystkich dawnych cywilizacjach, niezależnie od miejsca ich pochodzenia i okresu w jakim się kształtowały. W świecie w którym istniało znacznie mniej ludzkich siedzib, życie było o wiele cięższe niż dziś i wzajemna pomoc decydowała często o życiu lub śmierci. Stosunki między przyjaciółmi czy krewnymi również były o wiele bardziej rozbudowane niż obecnie. Do dziś podczas wypraw survivalowych w góry czy inne odludne miejsca często jesteśmy uzależnieni od pomocy innych a nawet jeśli tak nie jest to po długim okresie samotności czujemy ulgę i radość gdy dotrzemy do schroniska lub po prostu spotkamy jakiegoś człowieka.

We współczesnym Asatru cnotę gościnności postrzegamy zarówno jako niesienie pomocy osobą będącym w realnej potrzebie jak i cechę która pozwala nam zacieśniać więź z bliskimi, przyjaciółmi itd. W dosłownym znaczeniu tego słowa gościnność jest udzieleniem schronienia osobie która aktualnie tego potrzebuje, podzielenie się z nią jedzeniem i miejscem przy ognisku. Może to być także pożyczenie pewnej sumy pieniędzy, podzielenie się papierosem czy też obrona słabszej osoby która jest poniżana w naszej obecności. Musimy jednak pamiętać że nasza „gościnność” nie powinna służyć zaspokajaniu czyichś zachcianek czy wyimaginowanych potrzeb lecz być niezbędną pomocną dla tych którzy działają/walczą i ponoszą klęski. Nie mamy obowiązku opiekować się ludźmi którzy są leniwi czy tchórzliwi i z tego powodu nie potrafią wziąć swego losu w swoje własne ręce. Dla przykładu jak najbardziej powinniśmy pomóc przyjacielowi któremu zepsuł się samochód i nie ma on czym zawieść dziecka do lekarza czy dojechać do pracy, nie mamy jednak obowiązku (i według mnie nie powinniśmy) pomagać komuś kto z lenistwa nie jest w stanie mieć własnego auta a dzięki naszemu chce spełniać swoje zachcianki. Należy też pamiętać że nigdy nie jesteśmy w stanie wszystkim pomóc i nie mamy obowiązku rezygnować z potrzeb własnych i swojej rodziny próbując to robić. Myślę że ta sama zasada dotyczy kontaktów z naszymi Bogami, o wiele chętniej udzielają oni pomocy tym którzy działają a nie jedynie rozkładają ręce i proszą ich o ocalenie z kłopotów.

Innym aspektem współczesnej gościnności jest silna więź jaka nas łączy z bliskimi nam osobami, niezależnie od tego czy są one połączone z nami więzami krwi czy też nie. Połączeni taką więzią ludzie dbają o siebie nawzajem, pomagają sobie i wzajemnie ochraniają, niejednokrotnie będąc gotowymi do najwyższych poświęceń. Jakkolwiek jej nie nazwiemy i nie sklasyfikujemy (miłość, przyjaźń itd.) jest to bardzo delikatna i osobista relacja pomiędzy ludźmi i w każdym przypadku jest tak naprawdę inna.

Również w naszej „rodzinie” Asatru powinniśmy żyć ze sobą w zgodzie i przyjaźni i wzajemnie się wspierać oraz przede wszystkim szanować jako członków pewnej wspólnoty gdzie wszyscy mają równe prawa oraz jako wolnych i indywidualnych ludzi.