Metageitnion

Total votes: 4137

Oribasios

Herakleia

Święto na cześć Heraklesa

herakles_01.jpgŚwięto upamiętnia śmierć boskiego herosa Heraklesa, Ateńczycy obchodzili je w Κυνοσαργες (Kynosarges) gimnazjum w demie Diomeia poza murami Aten, w sanktuarium Heraklesa. Kapłanów wybierano z listy chłopców, którzy nie byli w pełni obywatelami Aten (nothoi). Wielu znanych nothoi ćwiczyło tam (jak Demostenes), ale nie było ono zastrzeżone wyłącznie dla nich. Attycki kult Heraklesa często ściśle łączył się z młodzieżą, kilka z jego miejsc kultu było połączonych z gimnazjonem i istniała tam mitologiczna tradycja, prawdopodobnie zapoczątkowana Beocji, że po śmierci Heraklesa został przeniesiony na Olimp, gdzie poślubił Hebe, usobienie młodości Z tego powodu Herakles jest czasem czczony jako bóg, a czasem jako zmarły heros. W Tebach, centrum kultu Heraklesa, uroczystości trwały kilka dni i składał się z różnych sportowych i muzycznych konkursów (agones), jak i ofiar. Były one obchodzone w gimnazjum Jolaos, siostrzeńca i eromenosa Heraklesa, i był znany jako Iolaeia. Zwycięzcy przyznano trójnogi z mosiądzu.

Źródło: Heracleia (festival)

Obcy [w Atenach] mieli uczęszczać di Kynosarges – to miasto poza bramami, gymnazion Heraklesa, ponieważ on również nie był usankcjonowanym Bogiem, ale było w nim coś obcego, z racji tego, że jego matka była śmiertelną.

Plutarch, Życie Temistoklesa 1. 2.

Jest jeszcze miejsce poświęcone Heraklesowi, zwane Kynosarges. Co zaś tyczy przyczyny przezwania go „białym psem”, to poznali ją ci, którzy odczytali treść przepowiedni. Są tam ołtarze Heraklesa i Heby, którą się uważa za córkę Zeusa i za małżonkę Heraklesa. Wzniesiono tam także ołtarz ku czci Alkmeny i Jolaosa, który dokonał wielu prac razem z heraklesem.

Pauzaniasz, Wędrówka po Helladzie, W świątyni i w micie. I, XIX.3. przeł.J. Niemirska-Pliszczyńska

Chociaż jest wiele świąt Heraklesa w Attyce, Demostenes w [mowie] Przeciw Aiskhinom wspomina również jeden w Maratonie czy jeden w Kynosarges. Gdyż te dwa zwykli Ateńczycy darzyć największym szacunkiem.

Suidas s.v. Herakleia; za : theoi.com Heracles Cult

Eleusinia

Wbrew nazwie, niezwiązane z Misteriami, igrzyska czterodniowe (prawdopodobnie15-18) organizowane czwartego roku każdej olimpiady, na mniejszą skalę w drugim roku. Wyrażały dziękczynienie dla Demeter za dar ziarna.