Tytani

Total votes: 3924

Oribasios

Tytani byli potomstwem Uranosa i Gai (wcześniej spłodzili oni Sturamiennych i Kyklopów ale ci zostali wygnani przez ojca do Tartaru). Tytanów było sześciu i mieli sześć sióstr

Orficki hymn do Tytanow


Tytani

Krios

 

Hyperion

 

Japet

 

Okeanos

 

Khoios

Tytan oddzielający niebo od ziemi na Północy, syn Uranosa i Gai, zwano go poszukującym czy badaczem z racji swego dociekliwego czy nawet wścibskiego umysłu. Ojciec Leto.

Kronos

Kronos był najmłodszym z tytanów, uzbrojonym przez swą matkę – Ziemię (Gaję) w kamienny sierp dzierżąc który stanął na czele buntu braci przeciw ojcu Uranosowi. Tytani zaskoczyli Praboga we śnie a Kronos wykastrował ojca, który umierając przepowiedział mu, że sam również zostanie pozbawiony władzy przez syna. Chcąc temu zapobiec Kronos połykał kolejne dzieci, jakie rodziła mu Rea: Hestię, Demeter, Herę, Hadesa i Posejdona. Ostatecznie, dzięki podstępowi żony został zdetronizowany przez Bogów sprzymierzonych pod wodzą Zeusa. Mimo wszystko jego rządy były wspominane z sentymentem, jako czas niewinności, gdy ludzie nie znali pracy żywiąc się wyłącznie znalezionymi żołędziami, dzikimi owocami i miodem. Później utożsamiano go z Chronosem, nieubłaganym czasem, który tak jak Kronos wszystko pożera.

Orficki hymn do Kronosa


Tytanki

Foibe

Tytanka o jasnym intelekcie, bogini zmysłu profetycznego - była jedną z opiekunek wyroczni w Delfach (którą potem przekazała wnukowi Apollonowi) - jej imię oznacza jasna, promienista.Matka Leto.

Theia

 

Tetyda

 

Rhea

 

Temida

 

Mnemozyne