Duszki domowe i duchy miejsc

Total votes: 2763

Viking

Zarówno duszki domowe jak i wszelkiego rodzaju duchy miejsc są chyba jednymi z najtrudniejszych do sklasyfikowania istot występujących zarówno w wierze naszych północnych przodków jak i we współczesnym Asatru. Istnieje wiele przekazów mówiących nam o składaniu niewielkich ofiar duchom jakiegoś miejsca i o szacunku (a czasem lęku) z jakim istoty te były traktowane. Pojawiają się one w legendach, opowieściach i mitach praktycznie wszystkich krajów europejskich od Irlandii aż po wschodnią słowiańszczyznę, pełniąc rolę pozytywną lub negatywną w zależności od swego charakteru.

W kontekście relacji tych istot z ludźmi warto podzielić je na dwie nieco bardziej uchwytne grupy - duchy domowe oraz wszelkiego rodzaju duchy innych miejsc np. strzegące źródeł lub drzew.

Otóż wszelkiego rodzaju duszki domowe w sposób naturalny, powiązany niejako z miejscem zamieszkania jakie sobie wybrały, są związane pewną symbiozą z człowiekiem. W Asatru wierzymy iż jeśli tylko są one traktowane z odpowiednim szacunkiem mogą one na różne sposoby pomagać w prowadzeniu domu i strzec jego mieszkańców. Mogą jednak stać się źródłem wielu kłopotów lub nieszczęść jeśli zostaną w jakiś sposób obrażone (poprzez próby wypędzenia lub zbyt "handlowe" podejście do ich usług). W zależności od tego z jakimi istotami tego typu mamy do czynienia, mogą być one bardziej związane z domem niż z jego mieszkańcami lub też odwrotnie. Warto też pamiętać, iż nie w każdym domu czy ogródku muszą mieszkać duszki domowe, jeśli jednak są, można z nimi nawiązać bliskie i przyjacielskie relacje.

Nieco inaczej jest z innymi duchami miejsc - są one człowiekowi o wiele bardziej obce i mniej przychylne, a dość często mogą być nawet wrogie. Ich moc, pochodzenie jak i charakter mogą być bardzo zróżnicowane w zależności od miejsca ich zamieszkania jak i wielu innych czynników. W Asatru jedną z powszechnie obowiązujących zasad jest proszenie miejscowych duchów przed odprawieniem rytuału na danym terenie (jeśli nie jest on już poświęcony naszym Bogom) oraz składanie im drobnych ofiar w różnych sytuacjach.

Niestety mamy niewiele źródeł mówiących nam coś na temat rytuałów wiążących się z duchami miejsc jak i domowymi duszkami, wydaje się jednak, iż najodpowiedniejsza była by tutaj ofiara blot lub niewielki ołtarzyk poświęcony domowym duchom np w ogródku, na którym składamy ofiary z jedzenia i picia.